Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три проекта на "Булгартрансгаз" влязоха в списък на ЕК за субсидиране

3 коментара
Три проекта на "Булгартрансгаз" влязоха в списък на ЕК за субсидиране

Европейската комисия е включила три проекта на българския държавен газов оператор "Булгартрансгаз" в Петия списък на проекти от общ интерес (ПОИ), които могат да разчитат на частично безвъзмездно финансиране. Това са разширението на подземното газохранилище в Чирен, газовата връзка със Сърбия и рехабилитацията и разширяването на вътрешната газопреносна мрежа. Дали ще получат еврофинансиране ще стане ясно в началото на 2022 г.

"Включването на тези три приоритетни проекта на "Булгартрансгаз" в петия списък доказва стратегическата роля на българската газопреносна система за гарантиране сигурността на доставките и интегрирането на газовите пазари в региона. Те ще стимулират диверсификацията на източниците и конкуренцията между доставчиците на газ", посочва се в изявление на оператора. Реализацията на проектите също така ще намали емисиите на парникови газове, тъй като ще позволи замяната на въглищата с природен газ.

Общата инвестиция по проекта за увеличаване капацитета на газохранилището от сегашните 550 мл. куб. м на 1 млрд. куб. м е 308 млн. евро, "Булгартрансгаз" (БТГ) иска над 50 процента от средствата от Механизма за свързване на Европа (Connecting Europe Facility – CEF). Според това какви средства ще получи, операторът ще търси заемни средства за инвестицията, като една от възможностите е фондът на инициативата "Три морета". По проекта вече се работи, сега търсените средства са за продължаване на следващата фаза по разширението.

По-големият капацитет на газохранилището се очаква да привлече нови търговци – особено на втечнен газ, тъй като проектът и свързан с изграждането на на терминала за регазификация на втечнен газ край Александруполис, в който БТГ участва с 20 на сто.

Средствата, които се търсят за газовата връзка със Сърбия, също са за продължаване на проекта, построяването на който, след отказ на "Кенпайп" от поръчката, отиде при "Главболгарстрой". Стойността на доставката на тръби и изграждането на 62-километровия български участък от газопровода от София през Калотина до Ниш е 140 млн. лв. Проектът за тръбата с капацитет 1.8 млрд. куб. м вече бе финансиран от CEF с 28.2 млн. евро. Не е ясно колко средства иска сега БТГ.

Проектът за рехабилитация, модернизиране и разширяване на българската преносна система е планиран в три фази, обяснява операторът. Догодина се очаква да приключи втората фаза, съфинансирана с 27.6 млн. евро от CEF, който отделно е дал още около 1 млн. евро за подготовка на първата фаза. Първа и втора фаза на проекта включват модернизацията на общо 4 компресорни станции с инсталиране на 10 нови нискоемисионни газотурбинни компресорни агрегата, изграждане на 20 км нов газопровод и рехабилитация и подмяна на 81 км съществуващи газопроводи. Плановете са те да бъдат въведени в експлоатация до юни 2022 г.

Третата фаза на проекта предвижда изграждане на около 19 км нов газопровод и компресорна станция с мощност 20 MВ. Реализацията ѝ ще позволи допълнително увеличение на капацитета на бъдещата газова връзка със Сърбия до 2.4 млрд. куб. м годишно.

Включването в Петия списък на ПОИ и на трите предложени от "Булгартрансгаз" ЕАД приоритетни проекта потвърждава адекватността и съответствието на инвестиционната програма на дружеството с целите на ЕС и ще осигури възможност за получаване на финансова подкрепа за тяхното завършване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #3
    Отговор на коментар #2

    Защото има ПОСРЕДНИЦИ, те определят цената на газа. До До 2009 година последник беше Овъргаз на олигарха Сашо Дончев. След като ББ дойде на власт, направи всичко възможно да махне С.Д и постави свои фирми на негово място. Помогна му Първанов -БСП ,ходи чак до Путин да го моли. И успя, но загуби мястото си в БСП, беше принуден да си правя нова фирма, пардон - партия АБВ. Сега остават фирмите на ББ, но техните имена се пазят в дълбока тайна. Така работи нашата управляваща олигархия раздаваща си удари под кръста, зависимост от интересите си. Бъдете сигурни че тези евросредства 100% ще отидат в техните гърла.

  2. Новичок
    #2

    щом сме такава велика газова хъб-държава, защо само през 2021 година газта поскъпна 5 пъти за българските домакинства?

  3. Гений
    #1

    След като заровихме 3 милиарда народни пари, за да подарим на путен газопровод до любимите му сърбия и унгария, сега ревем за европари и говорим за диверсификация на доставчиците и втечнен газ. Добре, че още не са ни изхвърлили от Европейския Съюз.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.